Поради соціального педагога.1. Як виконувати вказівки?Важко переоцінити те значення, яке має для людини уміння ви¬конувати вказівки. Воно допоможе тобі досягти успіху в школі, удома, і в майбутньому — на роботі. Ось чотири елементи, з яких складається ця навичка: • подивися на людину. • скажи: «Добре». • виконай те, що від тебе вимагається. • дай знати про те, що завдання виконане.2. Як приймати відмову? Протягом життя людині не раз доводиться стикатися з відмовою. Якщо ти навчишся погоджуватися з відмовою або чемно виявляти незгоду, це допоможе тобі зрештою досягти бажаного. Ось як повинна поводитися людина, яка отримала негативну відповідь: • подивися на людину. • скажи: «Добре». • спокійно попроси пояснити причину відмови, якщо ти її не зро¬зумів. • якщо не згодний, обговори це пізніше. 3. Як зберігати спокій?Коли люди засмучуються або сердяться, їм важко зберігати спокій. У цьому стані людина часто робить необдумані вчинки, про які потім шкодує. Кроки, які допоможуть тобі залишатися спокійним(ою), такі: • Навчися розпізнавати ситуації, що можуть вивести тебе з рівноваги. • Зроби глибокий вдих і постарайся розслабити м'язи. • Скажи собі: «Заспокойся» або порахуй до десяти. • Після того, як тобі вдасться розслабитися, поділися своїми почуттями з кимось, кому ти довіряєш. • Спробуй розв'язати ситуацію, яка тебе так засмутила.4. Як приймати критику?• Дивися на людину. • Спокійно і мовчки слухай, поки вона говорить. • Скажи: «Добре» або «Я зрозумів», щоб показати, що ти розумієш. • Постарайся виправити проблему.5. Як просити пробачення?• Подивися на людину. • Скажи, за що ти перепрошуєш: «Вибач, будь ласка, що я сказав...», «Вибач, що я тебе дражнив...», «Пробач, що я тебе вдарив». • Якщо людина тобі відповідає, додай що-небудь, наприклад: «Можу я зараз щось зробити для тебе?» або «Цього більше не повториться». • Подякуй людині, що вона тебе вислухала (навіть якщо вона не при¬йняла вибачень).6. Як висловлювати незгоду?• Зберігай спокій. • Подивися на людину. • Починай з чогось позитивного або нейтрального, наприклад: «Я знаю, що ти намагаєшся бути справедливим...» або: «Я розумію, що ти маєш на увазі, але мені здається...». • Спокійним голосом поясни, чому ти не згодний. • Вислухай співрозмовника, не перериваючи його. • Спокійно прийми рішення, яким би воно не було. 7. Як звертатися по допомогу?• Коли просиш про допомогу, дивися на людину. • Запитай, чи є в неї час допомогти тобі (зараз або пізніше). • Чітко опиши проблему або поясни, яка саме допомога тобі потрібна. • Подякуй людині за те, що вона тобі допомогла.8. Як розповідати про свої успіхи і досягнення?Як приємно, коли тобі що-небудь вдається! Так хочеться порадіти цьому і розповісти про свої перемоги людям, які поряд. Але як поділитися з людьми своїми досягненнями, щоб вони не подумали, що ти по¬хваляєшся або задираєш ніс? Для цього потрібні делікатність і певний досвід. Ось кроки, які ти можеш зробити, щоб гідно розповісти про свої успіхи:• Дивися на людину, з якою ти розмовляєш. • Опиши, що ти зробив і як ти цьому радий (говори про це радісним голосом). • Намагайся не вихвалятися і «не задирати ніс».9. Як повідомляти батькам і вчителям, куди ти йдеш?Це необхідно для того, щоб захистити себе від неприємностей і гарантувати безпеку.• Скажи тим, хто в даний момент доглядає за тобою, куди ти йдеш (найчастіше це буде не повідомлення, а прохання відпустити тебе ку¬дись). • Йди саме туди, куди ти сказав. • Дай знати, якщо в тебе змінилися плани і ти йдеш в інше місце. • Коли повернешся, обов'язково покажися тому, хто тебе відпускав. 10. Як сказати «ні» друзям?Друзі — це чудово. Однак бувають випадки, коли друзі просять робити тебе те, чого ніколи не потрібно робити, підбивають на непорядні вчинки. Навчися тому, як треба діяти в поді¬бній ситуації:• Скажи «ні» і поясни причину. • Будь непохитним у своєму «ні». • Попроси дати тобі спокій. • Якщо необхідно, просто відійди.

Запам'ятай:

Якщо ти потрапив у скрутну ситуацію:
1. Не мовчи, звертайся за допомогою до класного керівника, психолога, соціального педагога школи, будь-кого з вчителів або адміністрації.
2. Запам'ятай телефон Всеукраїнської гарячої дитячої лінії 0-800-500-21-80. Телефонуй, якщо виникла потреба.
3. Телефон довіри 0-800-500-33-50 - Національна гаряча лінія з питань насильства і захисту прав дитини.
4. Служба у справах дітей 77- 49-22 - з питань опіки, 699-825 - з питань насильства, агресії, принижень.
5. Кримінальна міліція у справах неповнолітніх 619-889, 619-885.